News

Nobelprijs voor werking immuunsysteem

De Nobelprijs voor de geneeskunde gaat dit jaar naar drie wetenschappers die de werking van het immuunsysteem hebben bestudeerd. Dat heeft het comité zojuist in Oslo bekendgemaakt.

News

Studenten kennen hun studieschuld niet

Zestig procent van de studenten weet niet hoe hoog zijn studieschuld is en één op de drie maakte geen financieel plan voor hij met studeren begon. Geen goed teken, vindt het Interstedelijk Studenten Overleg.

News

UT-psycholoog Mirjam Tuk wint Ig Nobelprijs

Psycholoog en marketingdeskundige Mirjam Tuk heeft afgelopen nacht in Boston één van de zogenaamde Ig Nobelprijzen gekregen. De Ig Nobels worden sinds 1991 uitgereikt voor onderzoek dat in eerste instantie je aan het lachen maakt en je vervolgens aan het denken zet. Tuk publiceerde begin dit jaar met collega's een onderzoek waarmee ze aantoonde dat mensen rationelere beslissingen nemen met een volle blaas.

News

Hoger onderwijs telt 48 grootverdieners

32 Universiteitsbestuurders en zestien hogeschoolbestuurders verdienden vorig jaar meer dan 193 duizend euro, blijkt uit onderzoek van de Algemene Onderwijsbond.

News

Eerste Kamer stemt in met diplomaregister

Begin volgend jaar staat het diplomaregister online. De Eerste Kamer heeft donderdag ingestemd met de database die de diploma’s van alle Nederlanders gaat bevatten.

News

Humorous Speech

News

Vijf universiteiten de beste volgens Elsevier

Vijf universiteiten mogen zichzelf de beste noemen volgens de nieuwe Elsevier-special over het hoger onderwijs. Hoogleraren en hoofddocenten noemen er drie, studenten kiezen twee andere uit.

News

Borrelende disputen over hun stamkroeg

News

De bladen

UK De tentamenhal van de Rijksuniversiteit Groningen krijgt komende maand 290 tafels met een uitklapbare computer. De universiteit gaat onderzoeken of tentamens en toetsen digitaal kunnen worden afgenomen. Dat moet docenten nakijktijd besparen. Ook is de voortgang van studenten beter te volgen en kan de toets gemakkelijker worden afgestemd op de leerstof. ‘Studenten zijn gewend om op computers te werken. Het is dan soms vreemd voor ze als ze opeens een essay op papier moeten schrijven. Dat vergt een andere werkmethode. Daarnaast is de leesbaarheid een belangrijk punt’, vertelt projectleider Sake Jager. De nieuwe tentamentafels zijn extra stil omdat de ingebouwde computer geen ventilator nodig heeft om te koelen. Cursor Over een klein jaar voert de TU Eindhoven definitief de harde knip in. Studenten kunnen nu nog met 160 studiepunten beginnen aan hun master, maar vanaf dan alleen nog met de volle 180 op zak. Volgens Cursor lijken de Eindhovense studenten die harde knip gelaten te accepteren. ‘Voor wie het relevant is, houdt er wel rekening mee. Maar dat het nou echt leeft..’, zegt derdejaars technische natuurkunde Maarten. Volgens student bouwkunde Joost is het zeker niet het onderwerp van de dag. ‘Maar’, zo zegt hij, ‘de meeste studenten halen het niet in drie jaar. De meesten hebben nog wel ergens een vakje openstaan. Eind vorig jaar was het een hot item, toen was er veel discussie over. Nu het zover is, zijn studenten er minder mee bezig, alleen als ze het probleem tegenkomen.’ Ad Valvas Kinderen die tussen hun tweede en zesde jaar dikker zijn dan leeftijdsgenoten, blijven dat vaak ook in de rest van hun leven. Het gewicht in deze leeftijdsgroep blijkt een betere voorspeller voor volwassen overgewicht dan metingen bij oudere kinderen, zo blijkt uit metingen van jeugdarts en epidemioloog Marlou de Kroon van de Vrije Universiteit. Vooral sneller groei van de Body Mass Index in de jaren voor het zesde levensjaar blijkt een goede voorspeller van later overgewicht. Kroon volgde 762 kinderen in Terneuzen vanaf hun geboorte tot volwassenheid. Mare In Leiden verzetten onderzoekers zich tegen de zogenaamde h-index. Die index (vernoemd naar bedenker Jorge Hirsch) vergelijkt de prestaties van wetenschappers. Als je acht wetenschappelijke publicaties hebt die acht of meer keer zijn geciteerd, heb je een h-index van 8. Voordeel van de index is dat hij publicaties die weinig aandacht krijgen, negeert, en ook het effect van één hype-artikel waarbij iemand slechts zijdelings betrokken was, wordt rechtgetrokken. Probleem volgens twee Leidse onderzoekers is echter dat de h-index zich raar gedraagt. Volgens hen zijn er meerdere manieren waarop een wetenschapper ineens een hogere h-index krijgt dan zijn collega, zonder dat productie of citaties daar aanleiding toe geven. ‘Wat je ook vindt van het beoordelen van wetenschappers op basis van hun citaten, de h-index moet je sowieso niet gebruiken, want dat getal gedraagt zich inconsistent’, aldus Ludo Waltman.

News

‘Leren vliegeren is moeilijker dan leren fietsen’

De Pakistaanse Studenten Vereniging (PSA) houdt op maandag 3 oktober een traditioneel Pakistaans Vliegerfestival op de Campus. ‘We nodigen de hele UT-gemeenschap uit om de echte Pakistaanse lichtgewicht vliegers uit te proberen. ‘Zo gemakkelijk is dat nog niet’, vertellen Akram Raza en Rahim Azar, leden van de vereniging. ‘Leren vliegeren is echt moeilijker dan leren fietsen.’ Vliegeren is een bekende culturele activiteit in Pakistan. Zo barst in Lahore – een stad in de Pakistaanse provincie Punjab – ieder jaar het traditionele driedaagse vliegerfestival los. ‘Daarmee wordt het begin van het lenteseizoen gevierd, leggen Akram en Rahim uit. ‘Iedereen draagt gekleurde Pakistaanse traditionele kleding die verwijst naar de lente en de lucht is vol van gekleurde vliegers. Op de platte daken van de huizen strijden teams fanatiek om elkaars vlieger uit te schakelen door de lijnen van de tegenstander door te snijden. Vervolgens gaat het duel door op de grond waarbij kinderen zoveel mogelijk gesneuvelde vliegers proberen te vangen. Vliegeren is ‘very exciting en great fun’ vertelt de in Pakistan geboren Akram die als kind zelf veel heeft gevliegerd. Maar op de Campus gelden andere spelregels dan in Pakistan. ‘Om veiligheidsredenen laten we het competitie-element weg, vertellen Akram en Rahim. ‘De touwtjes zijn namelijk zo scherp dat je blessures aan je handen kunt krijgen. Ook vliegeren we gewoon vanaf de grond in plaats vanaf een dak. Bovendien is het vliegeren ook zonder competitie al lastig genoeg: een kwestie van de juiste constructie van de vlieger, een dosis geluk en talent en de snelheid van de wind.’ Daarom zijn er bij het festival instructeurs aanwezig die een handje helpen. De Pakistaanse Studenten Vereniging bestaat uit ongeveer 25 studenten van de UT en Saxion. ‘Ieder jaar organiseren we 2 á 3 culturele evenementen om een breed publiek kennis te laten maken met de Pakistaanse tradities en onze gastvrije cultuur. Naast vliegeren is er op het festival ook traditionele muziek en dans en iedereen wordt getrakteerd op pittige Pakistaanse gerechten. Dames kunnen een henna tattoo op hun hand laten zetten en traditionele sierraden en kleding passen. ‘Twee jaar geleden hebben we ook een vliegerevenement georganiseerd op de campus en dat was een groot succes met een opkomst van 200 mensen, vertelt Akram. ‘Dit jaar hopen we ook op veel bezoekers. Nu maar hopen dat het weer een beetje meezit.’ Het vliegerfestival vindt plaats op maandag 3 oktober op het UT evenementen terrein van 16:00 uur tot 19:00 uur. De toegang is 2 euro. Het festival is geschikt voor jong en oud.

News

Studentenleven

Cocktailparty XL

News

De week van: Edwin van Asseldonk

Edwin van Asseldonk is universitair docent in de vakgroep biomedische werktuigbouwkunde. Hij doet onderzoek met revalidatierobot LOPES. Afgelopen zondagochtend zond de BBC hier een item over uit.

Read more articles